artykuły

Amerykanie chcą stworzyć nową formę życia

10:59
sob, 23 listopad 2002
Jednokomórkowy organizm, niepodobny do żadnego ze znanych obecnie, zamierzają stworzyć amerykańscy badacze - genetyk oraz laureat Nagrody Nobla - wynika z doniesienia opublikowanego w "The Washington Post".
Craig Venter, badacz, który pomógł zsekwencjonować ludzki genom oraz Hamilton Smith, laureat Nagrody Nobla z 1979 r., ogłosili plany dotyczące stworzenia w laboratorium nowej formy życia.
Chcą oni zmodyfikować jednokomórkową bakterię Mycoplasma genitalium tak, aby zawierała minimalną liczbę genów niezbędnych do życia. Jeśli eksperyment się powiedzie, to - jak informuje gazeta - wykonana przez ludzi komórka powinna zacząć się odżywiać i dzielić, tworząc populację komórek niepodobnych do żadnej z tych, o których istnieniu dotąd wiadomo. Jednym z celów badaczy jest stworzenie modelu komputerowego każdego z aspektów biologii nowego organizmu. Ponieważ procesy chemiczne, jakie zachodzą we wszystkich żywych komórkach, są niemal identyczne, badania mogą rzucić światło na całą biologię. Smith i Venter oznajmili, że uzyskane w laboratorium komórki nie powinny mieć zdolności zakażania ludzi, ich własności będą ściśle określone, a organizmy zostaną zaprojektowane tak, by zginęły, jeśli udałoby im się przeniknąć do środowiska. Venter i Smith zapewniają, że z nowego organizmu usuną gen, który uzdalnia M. genitalium do przywierania do ludzkich komórek, jak również 200 innych genów, które pozwalają organizmowi przeżyć w nieprzyjaznym środowisku. Ostatecznym wynikiem ma być "delikatny organizm zdolny do życia tylko w ciepłym, odżywczym środowisku na laboratoryjnych szalkach" - zapewniają badacze. Jak podaje dziennik, badacze zdają sobie sprawę z tego, że ich prace mogłyby przyczynić się do stworzenia nowego rodzaju broni biologicznej. Dlatego prowadząc eksperyment, muszą starannie selekcjonować informacje, jakie przekazują na temat technicznych detali pracy. Eksperyment ma być prowadzony w ramach projektu objętego grantem w wysokości trzech milionów dolarów otrzymanego od U.S. Energy Department - informuje "The Washington Post". Z reguły naukowcy nie ogłaszają z góry zamiaru przeprowadzenia jakiegoś eksperymentu. Venter przyznaje jednak, że ten konkretny przypadek powinien być - jego zdaniem - wzięty pod uwagę przez polityków w Waszyngtonie, ponieważ może on stać się nowym rodzajem narzędzia, za pomocą którego terroryści lub wrogie kraje mogłyby wykorzystać do produkcji broni biologicznej. "Przeprowadzimy dyskusję na temat tego, co powinno być publikowane, a co nie - zapewnia Venter. - Nie możemy wyjawiać wszystkich detali, które mogłyby pomóc komuś w domysłach o tym, jak przeprowadzić podobne doświadczenie".
PAP, mat

Skomentuj

Aby zamieścić komentarz, proszę włączyć JavaScript - niestety roboty spamujące dają mi niezmiernie popalić.


Komentarze czytelników

    Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
    Dexter