artykuły

Zawieszenie się przeglądarki przy pisaniu obszernego postu - jak odzyskałem dane?

1:21
Mon, 18 March 2013
Czasami los jest naprawdę wredny. Tak było i tym razem, gdy pisałem właśnie nowy artykuł do LHP. Nad artykułem spędziłem 3 godziny, w tym 2 godziny od ostatniego zapisu. Przeglądarka się zawiesiła. Artykuł zniknął. Jednak nie dałem za wygraną. Artykuł odzyskałem. Jak? Zapraszam do lektury.

Komputer nie myli się nigdy. Na kilka miliardów dodawań nie będzie ani jednego przekłamania. Jest to tak niesamowite, że naprawdę trudno w to uwierzyć. Jeśli chodzi o ciekawostki związane z tymi maszynami, to - proszę bardzo - wyciągam je z rękawa: jedno dodawanie dwóch liczb w procesorze 3GHz (RISC) trwa 0.3(3)ns (nanosekundy). Aby uświadomić Wam jak krótki jest to odcinek czasu, powiem, że w ciągu 1ns światło przebywa drogę 30cm.
W dodatku posłusznie wykonuje to co mu każemy, nigdy się nie nudzi, nigdy nie protestuje, a kiedy wypluje złe dane to tylko dla tego, że to MY popełniliśmy błąd.
I mimo, że w tym krótkim wstępie zawarłem wszystko to, co przez 10 lat każe mi zgłębiać każdy zakamarek informatycznego i elektronicznego świata, zawarłem w nim również paradoksalnie powód dla którego komputerów nie można osądzać w kategorii zaplanowanej wredności, dokładnie z tego samego powodu z którego nie osądzamy Zombie za czyny, które popełnili z wolii władcy Zombie.

Można mówić o wredności losu - a ten nie zna granic. Przez 3 godziny pisałem artykuł na LHP. Nie zapisałem od 2-óch. Krótko mówiąc: zawieszka przeglądarki, zniknięcie artykułu i towarzyszące temu poczucie ogromnego zmarnowania czasu.
Powiedziałem sobie jednak - nieee! Nie poddam się. Wiem co nieco o systemie, o działaniu tego wszystkiego, to dlaczego by nie spróbować jakoś odzyskać artykułu? Tak też zrobiłem.

 1. Nie wyłączałem zawieszonej przeglądarki.
 2. Otworzyłem Chrome'a uważając aby jak najmniej ruszać w systemie, uruchamiać jak najmniej programów.
 3. Ściągnąłem Hex-Edytor HxD (kliknij tutaj aby go ściągnąć)
 4. Zainstalowałem HxD Hex Editor, uruchomiłem go i z menu "Dodatkowe" wybrałem "Otwórz RAM"
 5. Z listy wybrałem proces mojej przeglądarki opera.exe i otworzyłem jego pamięć.
 6. Pamiętałem nietypowe słowa z artykułu (jak np. hiacynt), otworzyłem menu "Znajdź" i wklepałem mojego "hiacynta" zaznaczając jednocześnie w okienku, że szukany ciąg jest zakodowany 16-bitowo w Unikodzie (nowoczesne programy kodują ciągi w 16-bitowym Unikodzie) - pamiętajcie aby to zaznaczyć. Kliknijcie na Szukaj i odnajdźcie zagubiony tekst w pamięci RAM przypisanej przeglądarce.
 7. Gdy już macie tą część pamięci RAM, zaznaczcie ją (zaznacznie zagubiony tekst - nie przejmujcie się na razie, że ma on nieciekawy format):
  HxD Hex Editor
 8. Po zaznaczeniu tekstu w RAM musicie go skopiować:
  Kopiowanie tekstu
 9. Następnym krokiem (prewencyjnie nie zamykamy jeszcze zawieszonej przeglądarki) jest uruchomienie notatnika Notepad2 (chodzi ogólnie o jego zdolność do wyszukiwania wzorców reprezentowanych przez tzw. wyrażenia regularne - dlatego potrzebny jest nam właśnie Notepad2)
 10. Po uruchomieniu Notepad2, wybieramy menu "File" następnie "Encoding" i przestawiamy kodowanie na "Unicode"
 11. Wklejamy zawartość schowka do Notepad2. Powinno to wyglądać mniej więcej tak:
  Przekopiowany tekst
 12. Teraz musimy pozbyć się kropek widocznych przy każdej literze. Zrobimy to automatycznie za pomocą wyrażeń regularnych. Otwieramy okienko "Znajdź i zamień" (Ctrl+H lub menu "Edit" i "Replace"). Zaznaczamy w nim opcję "Regular expression search", w pole wyszukiwania "Search String:" wpisujemy taki ciąg:
  \.([\w\s-/\\+=_<>?@#$%^&*().,])
  Natomiast w pole "Replace with:" wpisujemy:
  \1
  Powinno to wyglądać tak:
  Wyrażenie regularne
 13. Klikamy "Replace All"
  Po wszystkim powinien pojawić się nam komunikat o ilości wprowadzonych zmian:
  Informacja o ilości znalezionych ciągów
 14. Po tej operacji Twój tekst powinien być już w miarę normalny (zdarza się brak niektórych polskich liter).
To wszystko! Powodzenia!

12345
Zawieszenie się przeglądarki przy pisaniu obszernego postu - jak odzyskałem dane? Autor opinii: Czytelnicy, data przesłania: 5

Podobne artykuly:

Skomentuj

Aby zamieścić komentarz, proszę włączyć JavaScript - niestety roboty spamujące dają mi niezmiernie popalić.


Komentarze czytelników

  • Kamil
  • Sat, 27 August 2022, 5:08
  • Jesteś wielki! Trochę nie dokładnie opisane kroki, ale w końcu się udało! Dla ludzi używających Chrome, trzeba znaleźć w menadżerze zadań Chrome (SHIFT+ESC) ID zadania - przeglądarka.exe (nie karty w której wam zniknął tekst) i następnie w programi wybrać ten proces i w nim szukać tak jak w poradniku :)
  • negro cat
  • Tue, 18 April 2017, 1:23
  • Dziękuję, dobra duszo
  • Kamila
  • Tue, 21 July 2015, 0:47
  • Pisałam bardzo długi i ważny komentarz na blogu. Gdy po paru godzinach udało mi się skończyć kliknęłam "opublikuj". Niestety okazało się, że moja mama wyłączyła router i okienko z komentarzem zrobiło się szare. Myślałam, że ten program mi pomoże, niestety nie udało się. Jest wszystko co pisałam wcześniej, a nawet inne rzeczy, ale tego tekstu nie. Po prostu świetnie :/
  • Luniaczek
  • Fri, 18 October 2013, 20:05
  • Przez przypadek cofnęłam się na poprzednią stronę podczas pisania bardzo długiego posta. No jak się jest takim idiotą, że nie pisze się najpierw w notatniku to ma się za swoje... Nie sądziłam, że da się go jeszcze odzyskać, ale byłam zdesperowana. Ta metoda HxD działa, choć przyznam roboty było mnóstwo, bo tekst był poćwiartowany. Nim cały odzyskałam minęło z 40 minut. Ale został odzyskany i zachowany w formie oryginalnej. Dobrze, że z własnego lenistwa nie pisałam od nowa tylko szukałam sposobu na skróty, bo takiego już bym nie napisała... GORĄCO POLECAM!!!
Dexter