artykuły

Najciekawsze gadżety na Twoją stronę

23:23
Sun, 26 January 2014
Era much goniących za kursorem i padających na stronie płatków śniegu na szczęście przeminęła. Jednak dziś pojawiają się kreatywne pomysły gadżetów, które pozwalają wypełnić luki w szacie graficznej (np. brak reklamy) i przyciągnąć uwagę czytelnika. Jakie to gadżety?

Wstęp

Era much goniących za kursorem i padających na stronie płatków śniegu już dawno przeminęła (na całe szczęście!). Jednak potrzeba wyróżnienia czymś własnego serwisu i przyciągnięcia uwagi użytkownika została. Dziś pojawiają się kreatywne pomysły gadżetów, które pozwalają wypełnić luki w szacie graficznej (np. w przypadku braku reklamy) i przyciągnąć w ten sposób uwagę czytelnika. Jakie to gadżety? Na przykład wstawka Flashowa pozwalająca nakarmić rybki (tak jak to jest na blogu kolegi mirekk36 - znanego maniaka mikrokontrolerów z Elektrody http://mirekk36.blogspot.com/ [w prawym pasie, na dole] ) , albo okienko flashowe w którym możemy pobawić się z wirtualnym, fajnie odwzorowanym psiakiem.
Aby wstawić taki widżet na stronę wystarczy 1 minuta. W ogromnej większości przypadków operacja sprowadza się do przekopiowania wygenerowanego kodu do kodu Twojej strony.

Prognoza pogody z geolokalizacją gościa

W chwili obecnej podserwis pogodowy portalu Interia udostępnia chyba najładniejsze widżety ( http://pogoda.interia.pl/widget-generator ). Wykrywają one przybliżone położenie gościa odwiedzającego Wasz serwis i pokazują prognozę dla tego obszaru w stylu interfejsu Metro znanego z Windowsów 8:

Jeśli jesteśmy już przy pogodzie, warto wspomnieć również o serwisie ekologia.pl, który również udostępnia mniej lub bardziej ciekawe widżety, jak i o portalu Money dostarczającym podobne treści (notabene: warto zapoznać się z innymi widżetami z portalu Money.pl - przy czym jeśli nie chcecie korzystać z PHP, należy wstawić na stronę ramkę pływającą IFRAME z adresem docelowym ustawionym na adres podawany do funkcji readfile() ).

Komunikator Gadu-Gadu na stronie

Twórcy Gadu-Gadu udostępnili gadżet na stronę pozwalający czytelnikom na szybki kontakt z nami przez komunikator Gadu-Gadu, bezpośrednio z poziomu strony. Widżet możemy skonfigurować

http://www.gg.pl/info/komunikator-na-twoja-strone/

Można również nieco mniej przyszaleć, zostawiając skromny przycisk z ikonką Gadu-Gadu wyświetlający nasz aktualny status. Taki przycisk wygenerujemy na tej stronie:

http://www.gg.pl/info/smsy-gry-pliki/#gg-status

Przycisk komunikacji przez Skype

Skype również ma swój przycisk umożliwiający użytkownikowi wywołanie okna Skype (tutaj już tylko w przypadku gdy użytkownik ma zainstalowany ten komunikator). Generator przycisku umożliwia wybór pomiędzy opcją Dzwonienia i Czatowania. Więcej tutaj:

http://www.skype.com/en/features/skype-buttons/

Wyszukiwarka Google na Twojej stronie

To na pewno już znacie, jednak pisząc artykuł muszę przedstawić wszystkie najciekawsze gadżety, a nie tylko te nieznane. Własna wyszukiwarka Google\'owska zawężona do wyników tylko z Twojej domeny to baaardzo użyteczny gadżet, a w zasadzie pełnoprawne, potężne narzędzie. Sam z niego korzystam na LHP. Własną wyszukiwarkę możemy wygenerować i  skonfigurować pod poniższym adresem:

https://www.google.com/cse/?hl=pl

Mapy google na stronie Twojego sklepu

To również nie jest już nowość. Ten gadżet stał się wybitnie popularny z racji swojej przydatności na stronach wszelkiego rodzaju sklepów internetowych. Rozbudowane API Map Google\'a pozwala na praktycznie nieograniczone ich zastosowania - od statycznego wyświetlania mapy, poprzez wskazanie konkretnego punktu, grupy punktów i nawigację do najbliższego z nich (mapy Google\'a mogą pobrać za Twoim pozwoleniem Twoją aktualną pozycję).
Więcej o tym jak wstawić gadżet na stronę:

https://support.google.com/maps/answer/72644?hl=pl
Dokumentacja API map Google dla programistów (daje zaawansowane możliwości):
https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial?hl=pl

Statystyki odwiedzin w czasie rzeczywistym z lokalizacją gości

Kilka lat temu przyuważyłem niniejszy widżet. Zwrócił moją uwagę, ponieważ w czasie rzeczywistym wyświetlał na trójwymiarowym modelu kuli ziemskiej, lokalizacje gości odwiedzających przeglądany serwis. Ciekawy widżet - atrakcyjny graficznie, atrakcyjny informacyjnie. Jednak zastosowanie go na polskojęzycznej stronie nie ma większego sensu, ponieważ zawężona (z powodu języka) liczba gości zagranicznych powoduje wyświetlanie masy gości z jednego kraju i pojedynczych punktów z pozostałych miejsc na świecie. http://www.revolvermaps.com/

Gadżety z aBowman.com (typowe zabijacze czasu)

Odwiedzając stronę http://abowman.com/google-modules/ oczom Waszym ukaże się kilka naprawdę wciągających gadżetów. Zaprezentuje te które najbardziej przypadły mi do gustu (najbardziej zwróciły moją uwagę):

Gadżety giełdowe

Jeśli chodzi o wiadomości giełdowe, z całą pewnością należy przedstawić widżety z ATTrader http://widgety.attrader.pl/generator-kodu . Dostarczają aktualnych wiadomości na temat wybranej przez nas spółki (testowałem na Komputroniku). Mozliwości widżetów ATTrader w zakresie notowań giełdowych są kiepskie - oferują jedynie przedstawienie aktulanych wyników finansowych w formie tekstowej. Jeśli na swojej stronie chcemy mieć wykresy notowania spółki, warto przyjrzeć się bliżej wykresom z serwisu Money.pl dla poszczególnych spółek lub innym dostępnym tam wykresom.
Warto również przyjrzeć się >narzędziom oferowanym w wersji polskiej przez protal investing.com.

Aplikacja do wdeokonferencji (płatna)

Firma Flixn udostępniła aplikacje która pozwala użytkownikom na wideorozmowę z Tobą. Wprawdzie nie dostrzegam zalet tego typu kontaktu jeśli chodzi o blog czy stronę domową, jednak kontakt z drugą osobą (szczególnie działem obsługi klienta) w niniejszy sposób może być nawet czasami ciekawym urozmaiceniem rozmowy telefonicznej. Więcej o tej aplikacji dowiecie się na stronie: http://www.flixn.com/

Gadżety zebrane przez Google

Jak się okazuje, internetowy potentant również udostępnia gadżety, a właściwie przechowuje ich katalog. Nie mogę jednak powiedzieć, że polecam to źródło widżetów. Warto jednak o nim wiedzieć ze względu na ilość zgromadzonych tam aplikacji. Średnio ich jakość jest kiepska, a Google chyba zapomniało o swoim serwisie. Wiele spośród 357 tysięcy (!) zgromadzonych tam widżetów po prostu nie działa. Jest ich jednak cała masa, można więc mimo wszystko coś wyłowić. A jest w czym wybierać - wstawiajac mały kod na stronę, możemy wyświetlać najnowszą zawartość swojego kanału YouTube, kursy walut NBP lub najnowsze wiadomości z Onet.pl.

Więcej dobrych widżetów na stronę (w tym gier)

Więcej dobrych widżetów znajdziecie tutaj: http://www.widgetbox.com/widgets/gallery/ . Nie ma sensu wymieniać ich wszystkich- można wymienić jedynie do czego mogą się przydać i w czym mogą nam przyoszczędzić trochę czasu. A mogą np. służyć jako odliczanie czasu pozostałego do wydarzenia X, mogą służyć jako liczniki gości (w tym liczniki gości aktualnie przebywających na stronie), galerie obrazów, czytniki kanałów RSS, prezentery kanału YouTube, odtwarzacze losowej/zdefiniowanej muzyki. A gdy już wiemy czego szukać - wystarczy wyszukiwarka na Google Gadgets lub widgetbox.com To wszystko!

Jak to jest z bezpieczeństwem tego typu aplikacji?

Coż... Prawdę powiedziawszy - nijak. Instalując widżet na naszej stronie internetowej, wklejamy do niej tak naprawdę kod skryptu, który wykonując się,tworzy na niej okienko (często aktualizowane automatycznie) wyświetlające jakieś informacje. Problem w tym, że źródła skryptu mogą być rozproszone - skrypt może ładować inne skrypty rozsiane po różnych serwerach. Sprowadza to oczywiste zagrożenie dla naszego serwisu - w tym przypadku - zagrożenie atakami typu XSS (Cross Site Scripting). Jednym z przypadków tak zarażonych widżetów jest na przykład aplikacja wyświetlająca najnowsze wiadomości (widżet do tej pory oficjalnie utrzymywany na stronach Google'a). Instalując go zobaczymy komunikat "/XSS by @MaKyOtOx/" - a więc autor widżetu (lub autor samego źródła wiadomości) nie zadbał o odpowiednie filtrowanie danych wejściowych i mamy co mamy - podpis nijakiego MaKyOtOx'a wyświetlający się na kilku tysiącach stron korzystających z tego widżetu.
Jak więc się zabezpieczyć? Można zainstalować widżet w pływającej ramce i ładować go z innej domeny. Znacząco ograniczy to jego możliwości (np. wyciągnięcia identyfikatora sesji przez atak XSS).

12345
Najciekawsze gadżety na Twoją stronę Autor opinii: Czytelnicy, data przesłania: 3

Podobne artykuly:

Skomentuj

Aby zamieścić komentarz, proszę włączyć JavaScript - niestety roboty spamujące dają mi niezmiernie popalić.


Komentarze czytelników

  • Lukas
  • Sun, 23 March 2014, 16:19
  • @Pawel Ja również uważam je za zbędne w przeważającej większości wypadków. Jednak - przykładowo - prowadząc sklep internetowy umieszczenie w nim okienka do komunikacji GG naprawdę nie zaszkodzi. Mając własną spółkę, prezentacja jej notowań za pomocą małego skryptu również nie jest szczytem spowolnienia. Wszystko zależy od tego jak napisany jest dany gadżet. Te, ładujące się asynchronicznie, nie spowalniają czasu potrzebnego na pokazanie użytkownikowi zawartości strony - doładowują się do niej, gdy zawartość (body) zostanie już wczytana.
  • Paweł
  • Fri, 14 March 2014, 22:02
  • Nie, nie i jeszcze raz nie. Wszelkim niepotrzebnym elementom, wodotryskom i przedłużaczom wczytywania mówię stanowcze nie. Człowiek wchodzi na daną stronę po informacje, a nie, żeby karmić rybki czy patrzeć na światełka.
Dexter