artykuły

VisualBoyAdvance - emulator starych gier

15:55
Sat, 12 March 2005
Dziś z chęcią powracamy do starych, często pokrytych kurzem, prawdziwych gier o niezwykłej grywalności powodującej nie rzadko bolesne skurcze zagłodzonego od kilku dni żołądka. Czy dzisiejsze pecety pomogą nam przywrócić wspomnienia i zagwarantują wspomnianą grywalność? W celu odpowiedzi na te pytania, napisałem ten krótki artykuł.

Wstęp

Nawet w czasach superdynamicznych gier 3D obsługujących najnowsze efekty udostępniane przez DirectX zdarzają się chwile słabości do starych gier. To właśnie one mają "to coś" czego próżno szukać w najnowszej strzelance. Owe stare gry zostały kiedyś przeniesione na platformy mobilne, takie jak Gameboy. To właśnie na tym sprzęcie wypróbujemy swe siły w Mario, czy Contra. Postanowiłem dopomóc tym, którzy nie są szczęśliwymi posiadaczami mobilnego centrum rozrywki.

Rozwinięcie

Chciałbym powiedzieć o programach, które w ostatnich latach stały się bardzo popularne. Sprawiła to chyba jakaś tęsknota za starymi czasy. Mowa o grupie programów zwanych emulatorami. Opiszę jeden z nich - emulator Gameboy'a. Podam Wam również adres strony, z której ściągniecie baaardzo dużo gier (czyt. ROMów) do niego. Mowa o VisualBoyAdvance - programie, dzięki któremu otworzymy praktycznie każdą grę pisaną pod GameBoy'a. Nie ważne czy będzie to gra (jeszcze) czarno-biała, kolorowa, czy na GameBoyAdvance - dosłownie każdą grę da się otworzyć poprzez wspomniany już wyżej VisualBoyAdvance.

Zrzut ekranu przedstawiający okno emulatora

Sam program jest dość rozbudowany. Poza możliwościami typowymi dla tej klasy aplikacji, VisualBoyAdvance oferuje także szereg opcji dodatkowych, dzięki którym np. nagramy swój ulubiony 8-bitowy kawałek do pliku WAV, czy kawałek akcji z naszej gry zapiszemy jako film typu AVI ( o robieniu zrzutów ekranowych nie wspomnę ). Są to jednak opcje które nie poprawią komfortu korzystania z gry. Aczkolwiek i w takie również omawiany emulator jest wyposażony. Przydatną opcją może okazać się funkcja przyspieszania akcji gry. Wystarczy wcisnąć spację i z nudnego filmu, zrobi się króciutki klip - jeśli tylko nasz sprzęt ma wystarczająco dużo mocy. Bowiem aby emulować małego Gameboy'a należy posiadać komputer z procesorem przynajmniej 500 MHz. Dodatkowo VisualBoyAdvance został wyposażony również w szereg funkcji umożliwiającym cieszyć się z emulacji również osobom posiadającym słabsze komputery. Osoby, które lubią "grzebać" w programach znajdą dla siebie wiele opcji. Mamy możliwość na przykład zdeassemblowania gry lub podpatrzenia palety kolorów. Możemy również wybrać filtry które będą nakładane podczas renderingu, wyłączyć wspomaganie MMX (czego nie polecam) oraz nadać własny priorytet aplikacji. Starszym grom (czarno-białym) możemy przyporządkować nowe kolory. Podczas emulacji gry, aplikacja może korzystać z czterech dostępnych metod renderingu:

GDI

Ta metoda renderingu jest najmniej skuteczna. Opiera się ona bowiem na funkcjach systemowych używanych do malowania okien w Windowsie. Bardziej ambitni gracze powinni wybrać jedną z poniższych opcji.

Direct3D

Używany do renderingu scen 3D.

DirectDraw

Używany w grach 2D (a takich na konsole GameBoy jest najwięcej). Chyba najbardziej nadaje się do tego typu renderingu.

OpenGL

Otwarty menadżer renderingu ;) Konkuruje z DirectX. Przez wielu uważany za szybszy od wyrobu Microsoftu. Jeśli chcemy skorzystać z jego usług wystarczy jedno kliknięcie.

Wielu ucieszy zapewne fakt iż emulacja może następować na pełnym ekranie (menu można wyłączyć klawiszem Escape). W zależności od ustawień oraz wybranego sposobu renderingu, na ekranie będziemy widzieć, albo całkowitą pikslozę, albo całkowicie zamazany obraz - do wyboru, do koloru. Oczywiście nie jest tak tragicznie. Zawsze można przecież przełączyć rozdzielczość. A do wyboru mamy ich całą gammę, poczynając na 320x240, a kończąc na (ho, ho - kto wie? ;) Program umożliwia emulację następujących urządzeń:

 1. GBA
 2. CGB/GBC
 3. SGB
 4. SGB2
 5. GB

Jeśli mówi się o VisualBoyAdvance, trudno nie wspomnieć o funkcji umożliwiającej wyszukiwanie kodów do uruchomionej właśnie gry. Dla tych, którzy wolą zmagać z komputerowym przeciwnikiem, zamiast wpisać godmode, emulator oferuje współpracę z joystick'ami oraz gamepadami z paroma "bajerami". Użytkowników, którym wygląd programu nie przypadł do gustu, ucieszy zapewne fakt, iż wygląd aplikacji możemy zmodyfikować przez dodanie Skinów - graficznych nakładek na interfejs. Jest to chyba najlepszy dostępny emulator Gameboya. W dodatku korzystamy z niego za free, gdyż aplikacja udostępniana jest na zasadach licencji GNU. Za free możemy również pobrać gry. Na przykład ze strony: http://www.gameboy-advance-roms.com/ . A jest ich tam całe mnóstwo i naprawdę jest w czym wybierać. Jeśli znudzą Wam się wszystkie, zawsze można sięgnąć po Kazze lub e-Mule. Moją ulubioną kolekcję gier stanowi pack gier o nazwie: "61-in-1 Great NES Games (PD).zip" . Stanowi on kolekcję 61 gier z konsol takich jak NES i Pegasus. Oto zrzuty ekranu z niektórych gier:

 1. Contra ;)
 2. Super Mario Bros
 3. Asterix and Cleopatra.
 4. Need For Speed Underground for GameBoy ;)
Contra Asterix i Kleopatra Need For Speed - Underground Super Mario Bros

Zakończenie

Chyba każdy marzył czasem, aby powrócić do Pegasusa, czy NES'a. Dla niektórych to tylko kwestia podłączenia do telewizora kilku kabli, dla innych, ściskająca serce tęsknota za starymi grami ;) Czy stojący w kącie komputer może zastąpić nam kultowego Pegasusa ? Raczej nie, ale na pewno pomoże nam przypomnieć sobie stare czasy.

12345
VisualBoyAdvance - emulator starych gier Autor opinii: Czytelnicy, data przesłania: 5

Skomentuj

Aby zamieścić komentarz, proszę włączyć JavaScript - niestety roboty spamujące dają mi niezmiernie popalić.


Komentarze czytelników

  • TomRiddle
  • Mon, 22 November 2010, 9:19
  • Pamiętam jak 5 lat temu grałem z moim kuzynem w contre, tylko ja wkładałem płyte do DVD, podpinałem Joysticki i heya! :)
  • tiger
  • Thu, 23 September 2010, 12:10
  • skąt ty jesteś
  • tiger
  • Thu, 23 September 2010, 12:06
  • strona jest świetna znasz się na komputerach*******tiger
  • mateusz
  • Thu, 23 September 2010, 12:04
  • fajna strona*****
Dexter