artykuły

Przegląd komputerów typu all-in-one - Listopad 2015

21:40
Sat, 7 November 2015
Rozwiązania typu all-in-one to komputery ze zintegrowanym wyświetlaczem. W tym artykule porównam cały rynek tego typu urządzeń do górnego pułapu 3500zł (na listopad 2015), wezmę pod uwagę wszystkie oferowane tego typu urządzenia i wskaże te, nad którymi warto się zastanowić. Wszystko podsumuję w arkuszu Excela z automatycznymi funkcjami oceny opłacalności zakupu.

Wstęp

Coraz większa część społeczeństwa korzysta z Internetu. Od 2007 roku ilość gospodarstw domowych posiadających szerokopasmowy dostęp do sieci wzrosła o ponad 120%. Jednocześnie jedynie 5.6% osób w ciągu 3 ostatnich miesięcy korzystało z komputera do prac nie związanych z Internetem. Do tej rosnącej grupy użytkowników Internetu adresowane są coraz częściej rozwiązania typu all-in-one, czyli komputerów zintegrowanych z wyświetlaczem. W tym artykule porównam cały rynek tego typu urządzeń do górnego pułapu 3500zł (na listopad 2015), wezmę pod uwagę wszystkie oferowane tego typu urządzenia i wskaże te, nad którymi warto się zastanowić. Wszystko podsumuję w arkuszu Excela z automatycznymi funkcjami oceny opłacalności zakupu (do ściągnięcia tutaj).

Ilość użytkowników Internetu w Polsce w latach, UKE

Grupa docelowa

Właśnie te wspomniane statystyki zmuszają producentów do zadbania o wzrastającą grupę użytkowników komputerów osobistych, którzy komputer wykorzystują jedynie w celu dostępu do Internetu. Do tego celu nie potrzeba maszyn wybitnie mocnych - nadadzą się nawet takie z niższej i średniej półki. Jest to grupa, którą można określić mianem "niedzielnych użytkowników". Grupa ta nie spędza przy komputerze połowy życia, nie wymaga super-wydajnych kart graficznych do super-wymagających gier 3D. Potrzebuje sprzętu na którym będzie można bez irytacji przeglądać Internet, napisać coś w Wordzie, pooglądać filmy na YouTube oraz wykorzystać komputer jako odtwarzacz filmów FullHD. Do takich "niedzielnych użytkowników" producenci najczęściej kierują komputery typu all-in-one.

Czym jest komputer typu all-in-one?

Jest to sprzęt, który jest scalony z wyświetlaczem. Nie posiada więc zewnętrznej "skrzynki", która zastępuje miejsce w pokoju. Jest elegancki i może stanowić ozdobę pomieszczenia. Bazuje on na komponentach laptopowych: mamy tam mobilne procesory, mobilne karty graficzne, "laptopowe" dyski twarde w rozmiarze 2,5''.
Typowym przykładem tego typu komputerów są popularne Apple iMac. Są to jednak urządzenia zdecydowanie wykraczające poza ramy cenowe prezentowane w tym artykule (najtańsze zaczynają się od 4500zł )

Ceny urządzeń tego typu w stosunku do innych rozwiązań

Rynek tego typu urządzeń jest na razie niewielki, przez co konkurencja jest niższa, a ceny nieco wyższe niż laptopów o porównywalnych parametrach (mniejszy wybór). 
Jeśli miałbym wybierać coś do 3000zł to rozsądnym jest zestaw: Asus ET2230INK-BC012Q za 2497zł, albo Asus ET2230IUK-BC015Q za 2599zł.

Na co zwrócić uwagę wybierając tego typu komputer?

Przede wszystkim takiego komputera nie wybiera się do grania. Oferowane karty graficzne są słabe. Uciągną one oczywiście kilkuletnie gry, ale o płynnej rozgrywce w najnowsze tytuły można zapomnieć - jest więc dokładnie tak jak z laptopami - wszak rozwiązania tego typu korzystają właśnie z laptopowych kart graficznych.
Wybierając tego typu komputer należy zwrócić więc uwagę przede wszystkim na procesor. Powinien być mocny. I nie zawsze wyższa cyferka oznacza wyższą wydajność. Przygotowałem ranking wydajnościowy procesorów na jakie możemy się natknąć w omawianym przedziale cenowym:

Ranking procesorów

Procesory - wydajność (więcej = lepiej)
Model Punktacja w benchamrku PassMark
AMD E2-3000M APU @ 1,8 GHz 1105
AMD E2-3800 APU 1635
AMD A4-6210 APU 2120
Intel Core i3-4005U @ 1,7 GHz 2419
Intel Core i3-5010U @ 2,1 GHz 3053
Intel Core i3-4000M @ 2,40 GHz 3250
Intel Core i5-4210U @ 1,7 GHz 3387
Intel Core i5-5200U @ 2,2 GHz 3509
Intel Core i3-4160T @ 3,1 GHz 4454
Intel Core i5-4210H @ 2,9 GHz 4552
Intel Core i5-4460T @ 1,9 GHz 4879
Intel Core i5-3330S @ 2,70 GHz 5603
Intel Core i5-4460S @ 2,90 GHz 6359

Ranking wydajności procesorów w komputerazch typu all-in-one do 3500zł, listopad 2015

Analizując tę tabelę od razu w oczy rzucają się dwie rzeczy: pierwsza - mobilne procesory AMD są bardzo słabe - i druga- jeden z modeli Intel Core i3 (dokładnie model i3-4160T @ 3.1GHz) ma większą wydajność niż niektóre modele procesorów Intel Core i5.

Ranking kart graficznych

Regułą w tego typu urządzeniach (jak we wszystkich laptopach) jest korzystanie ze zintegrowanego układu graficznego. Zdarza się jednak, że producent (chcąc się zapewne wyróżnić) montuje dodatkową, tzw. dedykowaną kartę graficzną. Jest to osobny układ na płycie głównej będący drugą kartą graficzną, która w założeniu ma być bardziej wydajna od tej wbudowanej. W laptopach taka karta aktywuje się wówczas gdy uruchamiamy jakieś bardziej wymagające aplikacje wykorzystujące grafikę 3D (przy spełnionym warunku, że nasz laptop jest podłączony do zasilania!). Warto jednak nie popadać od razu w zachwyt nad tego typu rozwiązaniami, ponieważ często okazuje się, że zintegrowana karta graficzna dorównuje wydajnością tej dedykowanej i cała operacja nie ma sensu. Aby rozeznać się w sytuacji kart graficznych z tego segmentu rynku, przygotowałem tabelę porównującą wydajność montowanych w tym zakresie cenowym kart.

Karty graficzne - wydajność (więcej = lepiej)
Model Punktacja w benchmarku PassMark
Intel HD 2000 225
AMD Radeon HD 7450A 288
AMD Radeon HD 8280 325
nVidia GeForce GT 720M 529
Intel HD 4400 546
nVidia GeForce GT 820M 576
Intel HD 5000 597
Intel HD 4600 715
nVidia GeForce GT 840M 843

Ranking wydajności kart graficznych w komputerazch typu all-in-one do 3500zł, listopad 2015

Modele o prefiksie Intel HD to karty zintegrowane. W oczy rzucają się kiepskie wyniki kart od AMD. 
Najbardziej wydajnym układem zintegrowanym montowanym w urządzeniach z tego zakresu cenowego jest Intel HD 4600, natomiast najbardziej wydajną dedykowaną kartą graficzną jest nVidia GeForce GT 840M. Należy zwrócić uwagę, że nie ma sensu kupować urządzeń, które posiadają kartę dedykowaną znacznie słabszą od tej zintegrowanej w przypadku kiedy dysponujemy dużą ilością pamięci RAM. Jedyny plus kart dedykowanych jest taki, że nie zabierają one systemowej pamięci RAM, ale posiadają własne, szybkie pamięci DDR.

Wyświetlacz

Jedną z najważniejszych rzeczy (zaraz po procesorze) na którą musimy zwrócić uwagę jest wyświetlacz. Jego jakość jest w tego typu urządzeniach o tyle ważna, że w razie fatalnych parametrów matrycy nie da się wymienić jego samego. To poważna wada.

Jeśli chodzi o ich jakość - nie miałem jak jej sprawdzić. W opisie modelu nie ma czegoś takiego jak „model” wyświetlacza, więc nie można zorientować się w jego parametrach z poziomu mojego centrum dowodzenia. Aby uniknąć potencjalnych rozczarowań, sugerowałbym sprawdzenie w sklepie (przed zakupem) jakie kąty widzenia ma wyświetlacz (należy popatrzyć na wyświetlany obraz z boku i z góry i zobaczyć czy nie zmieniają się kolory – np. czy nie występuje "efekt negatywu") oraz zobaczyć gdzieś w ciemności czy czarny kolor nie „świeci” zanadto [najlepiej porównać wyświetlany czarny kolor z czarną ramką wyświetlacza] (będzie to uciążliwe w nocy, przy pracy z grafiką i przy oglądaniu filmów). Te dwa parametry dość dobrze mówią o jakości wyświetlacza.

Zły dotyk?

Niektóre z wyświetlaczy w tym przedziale cenowym są dotykowe, jednak mają one mniejszą przekątną (20 cali) i rozdzielczość (1600x900) w porównaniu do innych - niedotykowych. Z pewnością początkowo interesujący "bajer" jakim jest wyświetlacz dotykowy może się podobać. Zwłaszcza gry na komputerze zainstalowany jest Windows 8.1 który jest mniej więcej przystosowany do obsługi dotykiem. Jednak z tego typu komputerów najczęściej korzysta się przy użyciu zewnętrznej klawiatury i myszki, które są dużo wygodniejsze od dotyku. Nie chcę studzić zapału potencjalnego klienta, ale przed zdecydowaniem się na rozwiązanie dotykowe radzę wyobrazić sobie wielogodzinną pracę z ramieniem w górze, dotykającą 20'' wyświetlacza znajdującego się metr prze użytkownikiem. Prawda, że nie idzie? Zatem z dotyku będzie się korzystało bardzo sporadycznie (jeśli w ogóle). Pozostawiam więc do rozważenia zakup tego typu modeli.

Przygotowane zestawienia z zakresu cenowego do 3500zł

Umieszczam tutaj arkusz Excela, który zawiera porównanie kilkudziesięciu dostępnych na rynku zestawów. W jego opracowaniu korzystałem z serwisu Skąpiec. Wszystkie ceny zawarte w tym arkuszu są aktualne na listopad 2015. Wyróżniłem trzy grupy produktów:

  • Komputery All-In-One z dedykowanymi kartami graficznymi (zawiera przegląd całego rynku tych urządzeń do 3500zł)
  • Komputery All-In-One bez dedykowanych kart graficznych, dysk nie mniejszy niż 1TB, procesor nie gorszy niż  4400pkt (ale tylko Core i3, Core i5 lub Core i7)
  • Komputery All-In-One do 2000zł, bez dedykowanych kart graficznych, dysk nie mniejszy niż 1TB, procesor jakikolwiek, byleby Core i3, Core i5 lub Core i7
Dla każdego coś dobrego! Arkusz Excela dostępny jest do pobrania poniżej.
Arkusz Excela z porównaniem komputerów all-in-one w zakresie do 3500zł

Ten lepszy sprzęt, czyli komputery powyżej 3500 tys. złotych (których nie obejmuje zestawienie) - na co zwracać uwagę

Ten artykuł przedstawia jedynie rynek komputerów all-in-one dla średnio wymagającego użytkownika. Jedynie pobieżnie analizowałem rynek tego typu urządzeń o cenie powyżej 3500zł - jednak jeśli myślimy o lepszym sprzęcie to powinniśmy zastanowić się przede wszystkim nad mocnym procesorem (Intel Core i7 i niektóre Intel Core i5?) oraz dyskiem typu SSD (elektronicznego odpowiednika dysku mechanicznego, talerzowego). Dysk SSD powinien znacznie przyspieszyć tego typu komputer - mówiąc "znacznie" mam na myśli "naprawdę znacznie". Sam u siebie nie mogłem wyjść z podziwu jakiego kopa wydajnościowego dostał mój komputer po zainstalowaniu systemu na dysku SSD (programy uruchamiają się ok. 4x krócej, a w obudowie nic nie mieli). Oczywiście jeśli planujemy przechowywać dużą ilość danych, w chwili obecnej dobrym rozwiązaniem będzie kupno dysku hybrydowego (SSD na system i dysk talerzowy na dane w jednej, małej obudowie). Aktualne ceny pojemnych dysków SSD (ok. 500GB) mówiąc delikatnie: odstraszają. Cena dysku SSD o pojemności 500GB to obecnie minimum 650zł - za tą cenę dostaniemy 8-mio krotnie bardziej pojemny, 4 terabajtowy dysk talerzowy. Ceny dysków SSD są więc obecnie (listopad 2015) około 5x wyższe niż dysków magnetycznych i zgodnie z moją prognozą przestały one spadać w takim tempie jak jeszcze rok temu.

Dodatkowe materiały

Dobry test komputerów all-in-one wykonał na przełomie lat 2012/2013 serwis pclab.pl - polecam:
http://pclab.pl/art51929.html

Rozwiązania alternatywne

Być może lepszym kompromisem pomiędzy elegancją a wydajnością okażą się rozwiązania w obudowie Small Form Factor. Jednym z nich jest:

Acer Aspire AXC-705 (DT.SXMEP.012)
http://www.skapiec.pl/site/cat/51/comp/13574594#ceny

Jest to komputer w malutkiej obudowie (Small Form Factor). Kosztuje na chwilę obecną 2199zł, a procesor ma ponad dwukrotnie szybszy od najszybszego procesora zawartego w powyższym zestawieniu komputerów typu all-in-one. Zastosowany w nim procesor Intel Core  i7-4790 3,6 GHz, zdobył w benchmarku Passmark 10035pkt. Oczywiście do tego typu komputera trzeba dokupić jeszcze wyświetlacz, myszkę i klawiaturę. Ale całość - w wydaniu ekonomicznym - na pewno nie przekroczy 3000zł (22’’ wyświetlacze FullHD są po 450zł). Tak małą "skrzyneczkę" z pewnością gdzieś ukryjemy (może nawet w wentylowanej szufladzie?), a w razie potrzeby wymiany wyświetlacza na inny - po prostu go wymieniamy - nie musimy się martwić, że do wymiany mamy cały komputer.

12345
Przegląd komputerów typu all-in-one - Listopad 2015 Autor opinii: Czytelnicy, data przesłania: 4

Podobne artykuly:

Skomentuj

Aby zamieścić komentarz, proszę włączyć JavaScript - niestety roboty spamujące dają mi niezmiernie popalić.


Komentarze czytelników

    Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
    Dexter