artykuły

Spis domen internetowych i podstawy działania usług sieciowych

19:00
Mon, 13 May 2002
Dzięki uprzejmości czasopisma Komputer Świat w naszym serwisie jest dostępny spis (chyba) wszystkich możliwych domen sieciowych. Poczynając od Andory (AD) i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (AE), a kończąc na Zimbabwe (ZW).
Artykuł dnia w serwisie Eioba, wybór redakcji.
Redakcja Eioby poleca

Wstęp

Z domenami internetowymi spotykamy się na co dzień. Jedne są dłuższe, inne krótsze, wszystkie jednak zbudowane są według jednego, określonego porządku umożliwiającego działanie systemu DNS. Dawno, dawno temu (Polski to nie dotyczy ;), powiedzmy przed rokiem 1983, użytkownik ówczesnych terminali, chcąc uzyskać dostęp do zdalnego systemu nie mógł posłużyć się nazwą domenową strony (np. www.onet.pl) tak jak to robimy dzisiaj. Zamiast tego wpisywał cztero-członowy adres IP zdalnego komputera udostępniającego usługę i port na którym ona działała, przykładowo: 193.59.172.100:23. W ten sposób komunikował się ze zdalnym komputerem o adresie 193.59.172.100 na porcie 23. Ciężki los spoczywał w tamtych czasach na ludziach którzy, chcąc korzystać z rozległej sieci, musieli dokładnie pamiętać adresy IP oraz numery portów usług zdalnych komputerów. Z pięcioma adresami można było sobie poradzić, jednak jeśli tych adresów było kilkanaście, bądź kilkadziesiąt sprawa wyglądała dosyć kiepsko. Dużo myślano nad tym jak ułatwić sobie życie. I wtedy narodził się pomysł: "Nadajmy komputerom nazwy! Będzie je łatwiej zapamiętać niż długie numery." W ten sposób powstał DNS. Dziś, z perspektywy czasu, można spokojnie powiedzieć, że był to jeden z przełomów działania rozległych sieci.
DNS (od ang. Domain Name System) jest systemem zamieniającym nazwy domenowe na adresy IP poszczególnych komputerów. W dzisiejszych czasach chcąc skorzystać z usługi WWW portalu Onet.pl wpisujemy po prostu w przeglądarkę adres www.onet.pl i wyświetla nam się strona. Aby jeszcze bardziej ułatwić nam życie, przeglądarka WWW pamięta za nas port na którym działa usługa WWW - jest to port numer 80. Oczywiście możemy napisać również www.onet.pl:80 - zadziała wyśmienicie. Natomiast adres www.onet.pl:81 już nie zadziała, gdyż na tym porcie nie działa żadna usługa.
Prześledźmy teraz po kolei co się dzieje gdy chcemy pobrać stronę portalu Onet.pl. Gdy wpisujemy w naszej przeglądarce WWW adres www.onet.pl, w rzeczywistości dopisuje ona do niego dwie rzeczy (jeśli ich tam nie ma): protokół za pomocą którego będzie odbywała się komunikacja (HTTP), oraz (po dwukropku) port na którym działa usługa WWW (ogólnoświatowa umowa - WWW działa na porcie 80). Następnie, przeglądarka wysyła podany adres do serwera nazw domenowych, czyli DNS (jego adres IP jest zapisany w konfiguracji systemu). Serwer DNS zamienia nazwę na postać IP i odsyła dane do naszej przeglądarki. Przeglądarka komunikuje się z komputerem, którego adres IP dostała, na określonym porcie (80) przez protokół HTTP (który zaliczany jest z kolei do pakietu (zbioru) protokołów o nazwie TCP/IP).
Zdalny komputer przesyła dane do przeglądarki w postaci kodu HTML - jako pierwsza idzie strona główna. Przeglądarka pobiera stronę główną - i - jeśli znajdują się na niej jakieś obrazki/zewnętrzne arkusze stylów/zewnętrzne skrypty - prosi serwer o ich podesłanie (a więc znów komunikuje się z serwerem). Serwer podsyła dodatkowe materiały. Strona jest załadowana.
Jak widać, nasza przeglądarka tylko raz, na samym początku, komunikuje się z serwerem DNS co znacznie przyspiesza całą operację. Tak naprawdę procedura odszukiwania adresu IP przez serwer DNS jest znacznie bardziej skomplikowana, ponieważ istnieje wiele serwerów DNS i serwer główny (serwer usługodawcy internetowego) wysyła zapytania do serwerów domenowych (w tym wypadku do serwera domeny .pl). Przykładową procedurę odszukiwania adresu przez serwer DNS możecie zobaczyć na stronach Wikipedii.
Pewnie nasuwa się Wam teraz pytanie, czy można ominąć serwer DNS i jeszcze bardziej przyspieszyć pobieranie strony - tak, można. W tym celu wpisujemy do przeglądarki adres IP serwera na którym działa strona, przykładowo: http://213.180.141.140. Przeglądarka WWW połączy się bezpośrednio z portem 80 serwera portalu Onet.pl.

Czy w sieci działają inne niż WWW usługi?

Oczywiście! WWW to tylko jedna z mnóstwa usług jakie działają w Internecie. Do pozostałych zaliczamy m.in:

 • (SMTP i POP) [porty 25 i 110] - czyli protokoły przez które poczta jest odpowiednio: wysyłana i pobierana
 • GG [porty 8074 i 443]- protokół którym komunikujemy się z przyjaciółmi przez Gadu-Gadu
 • Telnet [port 23] - protokół komunikacyjny do obsługi zdalnych terminali (możemy przejmować kontrolę nad zdalnym komputerem, mieć dostęp do zgromadzonych na nim plików, dostęp do drukarek itp... W rzeczywistości strasznie dziwi mnie fakt iż jest on w dzisiejszych czasach tak mało popularny (dawniej był bardzo popularny). Tak naprawdę przez protokół Telnet możemy połączyć się z każdym komputerem i każdą usługą, i jeśli znamy protokół jaki wykorzystuje ta usługa, jesteśmy w stanie skorzystać z niej nawet bez odpowiedniego programu do jej obsługi. Np. Jeśli nie mamy przeglądarki WWW a mamy Telnet w systemie (Telnet jest w każdym systemie) i znamy protokół komunikacyjny którego używają przeglądarki WWW - w tym wypadku HTTP, możemy łatwo "ręcznie" poprosić serwer by nam podesłał stronę (oczywiście będzie ona widoczna jako kod HTML). Dzięki Telnetowi można się spooooro nauczyć na temat działania usług i sieci. Zaraz to wszystko pokażę.
 • NNTP [port 119] - protokół grup dyskusyjnych - oczywiście w dzisiejszych czasach wypartych przez głupo-odporne fora internetowe.
 • FTP [port 20] - protokół używany do przesyłania plików pomiędzy serwerem a klientem
 • WWW [port 80] - usługa wykorzystująca protokół HTTP do pobierania kolorowych stron internetowych do naszych przeglądarek

Jak się połączyć z Biblioteką Narodową przez Telnet?

Chcąc się połączyć z Polską Biblioteką Narodową przez protokół Telnet /(nawiasem mówiąc jest to jeden z nielicznych przykładów, gdzie możemy wypróbować typową usługę Telnet pracującą na porcie 23)/ musimy otworzyć okienko wiersza poleceń (dawniej nazywane oknem "trybu MS-DOS" (START -> URUCHOM i wpisujemy "cmd.exe" albo "command.com" w zależności od posiadanego systemu). W wierszu poleceń wpisujemy "Telnet" i naciskamy ENTER. Uruchamia się program "Telnet" i jego wiersz poleceń: Klient programu Microsoft Telnet - Zapraszamy Znak anulowania to "CTRL+]". Microsoft Telnet> Wpisujemy:o alpha.bn.org.pl... po chwili dostajemy pytanie o login. Wpisujemy login:libraryco od ang. oznacza tyle co "biblioteka" ;) Naciskamy ENTER i już jesteśmy w bibliotece narodowej. Możemy robić wiele ciekawych rzeczy - od wyszukiwania interesujących nas książek po ich lokalizowanie w budynku biblioteki lub wysyłanie informacji o nich na nasz adres e-mail.

Jak to się wszystko odbywa?

Chcesz wiedzieć? Dobrze. Najlepiej to zrozumiesz, kiedy sam, bez żadnych programów będziesz sterował serwerem poleceniami określonymi w danym protokole.
Poznasz teraz szczegółowe informacje dotyczące sposobu transmisji danych przez protokół HTTP (będący częścią pakietu protokołów TCP/IP).
Najpierw powinienneś uruchomić Telnet. w tym celu uruchom okienko "Trybu MS-DOS " w nowszych systemach nazwaną "wiersz polecenia", wpisując w pole Uruchom ( w Menu Start ) polecenie "cmd"
Pojawi się czarne okienko w które wpisujemy "Telnet". Pokazuje się coś takiego: Klient programu Microsoft Telnet - Zapraszamy Znak anulowania to "CTRL+]". Microsoft Telnet> Spróbujemy połączyć się teraz z LHP na porcie 80 i pobrać jego stronę główną. Musicie jednak robić to dosyć szybko bo po kilkudziesięciu sekundach nieaktywności serwer zrywa połączenie. Aby ustanowić połączenie z LHP na porcie 80 piszemy:o lukashp.pl 80Jeśli wpiszecie powyższe polecenie nie określając portu, Telnet będzie próbował się połączyć ze swoim domyślnym portem - to jest 23. Połączenie się nie uda, ponieważ na serwerze LHP nie jest uruchomiona typowa usługa Telnet. Jednak Telnet to, jak już mówiłem, coś więcej niż typowa usługa. Za jego pomocą możemy obsłużyć prawie każdy protokół "ręcznie" To znaczy, że to co wpisujemy na klawiaturze, jest bezpośrednio wysyłane do serwera z którym nawiązaliśmy połączenie. Problem leży jedynie w tym "co wysłać" do serwera by on to "zrozumiał"?
Jak wiemy WWW (czyli port 80) działa na podstawie protokołu HTTP. Więc musimy się posłużyć językiem HTTP by serwer to zrozumiał.
Jeśli wpisaliście powyższe polecenie Telnetu i nadal pisze "Łączenie z lukashp.pl..." to chciałbym Wam powiedzieć, że w sumie się już połączyliście, tylko ekran nie został wyczyszczony ;) Zauważcie, że danej chwili możecie pisać po terminalu. Jeśli już sobie popisaliście, to się rozłącznie i jeszcze raz połączcie ;) ponieważ polecenia muszą być napisane bezbłędnie, liczy się wielkość liter, spacje w określonych miejscach są również bardzo ważne, NIE MOŻNA UŻYWAĆ BACKSPACE gdyż jest on traktowany w Telnecie jako osobny znak i nie służy do wymazywania poprzednio wpisanych danych tak jak to jest w edytorach tekstu. Telnet po prostu wysyła do serwera na bieżąco każdy znak jaki wpiszesz.
Gdy już jesteśmy połączeni z LHP, poprośmy serwer o plik strony głównej,czyli index.php : GET /index.php HTTP/1.1 Host: lukashp.pl User-Agent: NazwaPrzegladarki ... i wciskamy ENTER dwukrotnie. Po chwili ukazuje się nam kod strony i na samym jego końcu widoczny znak 0 oznaczający koniec przekazu. Tym samym pobraliśmy stronę "ręcznie" - nie korzystając z przeglądarki.

Czym są domeny i jaka jest ich budowa?

Domeny są sposobem na katalogowanie stron internetowych, w sposób który umożliwia ich hierarchizacje. Domeny składają się z kilku członów, np. www.onet.pl . Człon ".pl" to człon pierwszego (najwyższego) rzędu identyfikujący polską wersję witryny, człon "onet" to człon drugiego rzędu identyfikujący nazwę serwera. Przykładowo, witryny komercyjne dostają człon ".com" jako człon najwyższego rzędu, witryny biznesowe dostają przyrostek ".biz" itp... Możemy mówić o dwóch wersjach domen: funkcjonalnych (typu .com , .biz , .org , .net , ...) oraz krajowych (typu .pl , .au , .uk , .de , .us m .ru , ...). Przyrostki te można łączyć - przykładowo domena strony o tematyce biznesowej w języku polskim wyglądała by tak zarabiaj.biz.pl , natomiast domena austriackiej organizacji zajmującej się szukaniem domu dla zwierzaków wyglądałaby tak zwierzaki.org.at . Inną sprawą (niezwykle wkurzającą) jest fakt iż tak naprawdę nikt się z tym nie liczy.
Poniżej publikuje zbiór wszystkich możliwych domen, zarówno funkcjonalnych jak i krajowych. Przy okazji chciałem podziękować redakcji "Komputer Świata" za możliwość ich opublikowania w LHP.

Spis wszystkich funkcjonalnych domen internetowych najwyższego poziomu
Domena Przeznaczenie
AERO transport lotniczy
ARPA specjalna domena związana Reverse DNS
BIZ biznes
CAT Katalonia
COM komercyjne
COOP współpraca, kooperacja
EDU edukacja, szkolnictwo
GOV rządowe, polityczne
JOBS praca
INFO informacje
INT organizacje międzynarodowe
MIL militarne
MOBI telefony komórkowe
MUSEUM muzeum
NAME nazwy indywidualne
NET sieciowe
ORG organizacje
PRO zawody
TRAVEL podróże
Spis wszystkich krajowych domen internetowych najwyższego poziomu
Domena Państwo
AD Andora
AE Zjednoczone Emiraty Arabskie
AF Afganistan
AG Antigua i Barbuda
AI Anguilla
AL Albania
AM Armenia
AN Antyle Holenderskie
AO Angola
AQ Antarktyda
AR Argentyna
AS Samoa Amerykańskie
AT Austria
AU Australia
AW Aruba
AZ Azerbejdżan
BA Bośnia i Hercegowina
BB Barbados
BD Bangladesz
BE Belgia
BF Burkina Faso
BG Bułgaria
BH Bahrajn
BI Burundi
BJ Benin
BM Bermudy
BN Brunei
BO Boliwia
BR Brazylia
BS Bahamy
BT Bhutan
BV Wyspa Bouveta
BW Botswana
BY Białoruś
BZ Belize
CA Kanada
CC Wyspy Kokosowe
CD Republika Demokratyczna Konga
CF Republika Środkowoafrykańska
CG Kongo
CH Szwajcaria
CI Wybrzeże Kości Słoniowej
CK Wyspy Cooka
CL Chile
CM Kamerun
CN Chiny
CO Kolumbia
CR Kostaryka
CS Czechy
CU Kuba
CV Republika Zielonego Przylądka
CX Wyspy Bożego Narodzenia
CY Cypr
CZ Republika Czeska
DE Niemcy
DJ Dżibuti
DK Dania
DM Dominika
DO Dominikana
DZ Algieria
EC Ekwador
EE Estonia
EG Egipt
EH Sahara Zachodnia
ER Erytrea
ES Hiszpania
ET Etiopia
FI Finlandia
FJ Fidżi
FK Falklandy
FM Mikronezja
FO Wyspy Owcze
FR Francja
FX France, Metropolitan
GA Gabon
GB Wielka Brytania
GD Grenada
GE Gruzja
GF Gujana Francuska
GH Ghana
GI Gibraltar
GL Grenlandia
GM Gambia
GN Gwinea
GP Gwadelupa
GQ Gwinea Równikowa
GR Grecja
GS Georgia Południowa i Sandwich Południowy
GT Gwatemala
GU Guam
GW Gwinea Bissau
GY Gujana
HK Hongkong
HM Wyspy Hearda i McDonalda
HN Honduras
HR Chorwacja
HT Haiti
HU Węgry
ID Indonezja
IE Irlandia
IL Izrael
IN Indie
IO Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego
IQ Irak
IR Iran
IS Islandia
IT Włochy
JM Jamajka
JO Jordania
JP Japonia
KE Kenia
KG Kirgistan
KH Kambodża
KI Kiribati
KM Komory
KN Saint Christopher i Nevis
KP Korea Północna
KR Korea Południowa
KW Kuwejt
KY Kajmany
KZ Kazachstan
LA Laos
LB Liban
LC Saint Lucia
LI Liechtenstein
LK Sri Lanka
LR Liberia
LS Lesotho
LT Litwa
LU Luksemburg
LV Łotwa
LY Libia
MA Maroko
MC Monako
MD Mołdawia
MG Madagaskar
MH Wyspy Marshalla
MK Macedonia
ML Mali
MM Myanmar
MN Mongolia
MO Makau
MP Mariany Północne
MQ Martynika
MR Mauretania
MS Montserrat
MT Malta
MU Mauritius
MV Malediwy
MW Malawi
MX Meksyk
MY Malezja
MZ Mozambik
NA Namibia
NC Nowa Kaledonia
NE Niger
NF Norfolk
NG Nigeria
NI Nikaragua
NL Holandia
NO Norwegia
NP Nepal
NR Nauru
NT Strefa Neutralna
NU Niue
NZ Nowa Zelandia
OM Oman
PA Panama
PE Peru
PF Polinezja Francuska
PG Papua-Nowa Gwinea
PH Filipiny
PK Pakistan
PL Polska
PM Wyspy Świętego Piotra i Mikelona
PN Pitcairn
PR Portoryko
PS Palestyna (terytorium okupowane)
PT Portugalia
PW Palau
PY Paragwaj
QA Katar
RE Reunion
RO Rumunia
RU Rosja
RW Rwanda
SA Arabia Saudyjska
SB Wyspy Salomona
SC Seszele
SD Sudan
SE Szwecja
SG Singapur
SH Wyspa Świętej Heleny
SI Słowenia
SJ Svalbard
SK Słowacja
SL Sierra Leone
SM San Marino
SN Senegal
SO Somalia
SR Surinam
ST Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
SU Związek Radziecki
SV Salwador
SY Syria
SZ Suazi
TC Turks i Caicos
TD Czad
TF Terytorium Zamorskie Francji
TG Togo
TH Tajlandia
TJ Tadżykistan
TK Tokelau
TM Turkmenistan
TN Tunezja
TO Tonga
TP Timor Wschodni
TR Turcja
TT Trynidad i Tobago
TV Tuvalu
TW Tajwan
TZ Tanzania
UA Ukraina
UG Uganda
UK Wielka Brytania
UM US Minor Outlying Islands (Amerykańskie Mniejsze Odległe Wyspy)
US Stany Zjednoczone
UY Urugwaj
UZ Uzbekistan
VA Watykan
VC Saint Vincent i Grenadyny
VE Wenezuela
VG Brytyjskie Wyspy Dziewicze
VI Dziewicze Wyspy Stanów Zjednoczonych
VN Wietnam
VU Vanuatu
WF Wyspy Wallis i Futuna
WS Samoa Zachodnie
YE Jemen
YT Majotta
YU Jugosławia
ZA Republika Południowej Afryki
ZM Zambia
ZR dawna domena państwa Zair (obecna Demokratyczna Republka Konga)
ZW Zimbabwe
Źródła:
 • Komputer Świat - Encyklopedia Wiedzy Komputerowej na CD
 • Wikipedia
Komputer Świat
12345
Spis domen internetowych i podstawy działania usług sieciowych Autor opinii: Czytelnicy, data przesłania: 4

Skomentuj

Aby zamieścić komentarz, proszę włączyć JavaScript - niestety roboty spamujące dają mi niezmiernie popalić.


Komentarze czytelników

  • kjb
  • Sat, 9 July 2011, 15:34
  • MorphOS Rulez!
Dexter