artykuły

Wskrzeszanie chińskich odtwarzaczy MP3 (popularne no name) typu S1 Mp3 Player

12:49
Fri, 9 November 2007
Odtwarzacze Mp3 służą nam dzisiaj codziennie. Co jednak, gdy nasz odtwarzacz odmówi posłuszeństwa, a gwarancja już dawno wygasła, albo gorzej - co jesli pobawiliśmy się firmwarem i odtwarzacz nie żyje? Artykuł udziela odpowiedzi jak uratować odtwarzacz Mp3 nawet w przypadkach, gdy w ogóle się on nie uruchamia.

Wstęp

W życiu różne rzeczy bywają inspiracją do opisania swoich przeżyć. Również ten artykuł został zainspierowany przez niezwykle przykre, aczkolwiek bardzo pouczające doświadczenie.
Ostrzeżeń typu: "nie baw się firmware'm - to niebezpieczne" nigdy nie bierze się na serio dopóki coś nie stanie się z naszym ulubionym odtwarzaczem mp3, aparatem fotograficznym, czy kinem domowym. Co jednak, jeśli doskonale zdajesz sobie sprawę z konsekwencji swoich poczynań, a ciekawość typu "co się stanie jak..." bierze zdecydowaną górę nad rozsądkiem? Hmmm... Tak było (i zawsze jest) w moim przypadku ;)
Niektórzy powiedzą, że bezsensem jest zabijanie odtwarzacza mp3, jedynie poto by przekonać się czy rzeczywiście będzie martwy - i wiecie co? - będą mieli rację - to bezsens. Jednakże, gdyby nie to, ten artykuł nie powstałby, a liczni użytkownicy chińskich odtwarzaczy "no name" nie mieliby tu czego szukać i ostatecznie zostaliby na lodzie z odtwarzaczem, który już nawet się nie uruchamia.

Należy pamiętać, że artykuł dotyczy odtwarzacza producenta Wilson (typu S1 MP3 Player), zbudowanego na płycie MP-485 i chipsecie ATL2051W, ale porady w nim zawarte odnoszą się do wszystkich chińskich odtwarzaczy podanego typu (S1 MP3 Player).

Do rzeczy

Wszystkie (bardzo) tanie odtwarzacze mp3, bez nalepek firmowych, o których powszechnie mówi się "no name" są w większym czy mniejszym stopniu podobne do siebie. Są podobnie zbudowane, mają podobne chipsety i pamięci. Niektóre są z radiem (najczęściej na podzespole Philipsa), inne bez. No i oczywiście istnieje całe mnóstwo wersji firmwar'ów, potencjalnie odpowiadających naszemu player'owi. Tylko potencjalnie... Często oprogramowanie tanich odtwarzaczy po prostu psuje się bez najmniejszego powodu. Dopiero w takiej sytuacji uświadamiamy sobie, co to znaczy mieć odtwarzacz bez nazwy i czujemy złość, choćby z tego powodu, że producent nie ma swojej strony internetowej, nie udostępnia firmware'u, czy po prostu dana firma już nie istnieje. Szukamy więc firmware'u na własną rękę korzystając z wyszukiwarek, pytając na forum. Znalezione oprogramowanie często (a nawet przeważnie) nie jest ściśle opisane i w konsekwencji nic nam ono nie daje. Oczywiście zawsze można spróbować, czy akurat podejdzie. Najwyżej pogorszysz stan swojego elektronicznego cacka (a co tam i tak już nie żyje).
Zatem jeśli Twój odtwarzacz wygląda całkiem podobnie jak ten na poniższym zdjęciu - to ten artykuł jest dla Ciebie.
Przykładowy odtwarzacz Wilson Przykładowy odtwarzacz Wilson (od środka)

Co muszę wiedzieć?

Oto kilka zasad, o których musisz wiedzieć, zanim przejdziesz do dalszej części artykułu:

 1. Przydałoby się trochę informacji o elektronice i rozkładaniu chińskich urządzeń na części
 2. Jeśli bawiłeś się firmware'm to nie masz już gwarancji ;)
 3. Jeśli Twój odtwarzacz jest na gwarancji, a Ty nie bawiłeś się firmwarem to idź do serwisu i nie zaprzątaj sobie głowy tym artykułem.
 4. Jeśli Twój odtwarzacz nie żyje i nie ma gwarancji to zapraszam do dalszej lektury.
 5. Nie biorę odpowiedzialności za spowodowane straty (chodź prawdopobne jest, że jeśli czytasz ten tekst to większej straty już nie poniesiesz ;)
 6. Ten artykuł odnosi się do urządzeń typu "S1 MP3 PLAYER" - popularnych chińskich odtwarzaczy i żadnych innych.
 7. Ten artykuł jest również dla tych, którym odtwarzacz się w ogóle nie uruchamia.

Przeczytaj to

Swoistą biblią każdego człowieka, któremu umarł odtwarzacz są poniższe strony. Musisz przeczytać znajdujace się tam informacje, przed kontynuacją... żeby wiedzieć "co i jak "

Po powyższej lekturze Twój odtwarzacz powinien uruchomić się w trybie diagnostycznym/przywracania. To specjalny tryb, który nazywany jest trybem serwisowym i stosowany jest w przypadkach "kiedy wszystko zawiedzie". Jeśli Twój odtwarzacz uruchamia się, ale Windows prosi o sterowniki dla nowego urządzenia (ADFU). Wskaż mu plik znajdujący się w podfolderze drivers katalogu RDiskUpadate należącym do pakietu aplikacji "Mp3 Player Utilities". Pakiet ten znajdziesz na stronie S1mp3.org download tools. Ściągnij jego najnowszą wersję.

Firmware

Instalacja oprogramowania odtwarzacza (tzw. firmware) jest zwykle prosta. Jeśli je masz - załaduj je do odtwarzacza za pomocą programu "Mp3 Update Tool". Jeśli go nie masz lub nie możesz go załadować, czytaj dalej...
Pamiętajmy, że artykuł dotyczy odtwarzacza producenta Wilson, zbudowanego na płycie MP-485 i chipsecie ATL2051W, ale porady w nim zawarte odnoszą się do wszystkich chińskich odtwarzaczy typu S1 MP3 Player.

 • Jeśli Twój odtwarzaczniejest wykrywany przez Windows, i przy próbie uruchamiania programu "MP3 Update Tool" pojawia się komunikat "Device not detected", spróbuj ponownie wykonać kroki (zwarcie nóżek pamięci przy podłączaniu do USB) opisane na stronie "Ożywianie odtwarzacza" (link powyżej).
 • Jeśli wszystko jest OK, tzn. Twój odtwarzacz uruchamia się samodzielnie (bez podłączenia do USB) i jest wykrywany w normalnym trybie (jako dysk wymienny), ale przy próbie otworzenia dysku wymiennego pojawia się komunikat "Dysk nie jest sformatowany..." sformatuj dysk w systemie FAT, klikając na niego prawym przyciskiem myszy (w oknie "Mój komputer"), po czym wybierając polecenie "Formatuj".Uwaga! Większość odtwarzaczy pracuje w systemie FAT16 lub FAT12, natomiast domyślne ustawienie narzędzia formatowania dysków to FAT32. Należy zwrócić uwagę by wybrać opcję FAT na liście "System plików"
 • Jeśli Twój odtwarzacz jest wykrywany przez Windows, ale przy próbie uruchamiania programu "MP3 Update Tool" pojawia się komunikat "Removable disk is busy, please run program after waiting a moment!", oraz nie możesz się dostać do dysku wymiennego odtwarzacza, ponieważ pojawia się komunikat "Dysk nie jest sformatowany...":
  1. Przesuń przesuwak "Hold" znajdujący się na odtwarzaczu, w kierunku przeciwnym do wskazywanego przez strzałkę znajdującą się poniżej przesuwaka (wyłączamy w ten sposób blokadę). Jeśli suwak był w tej pozycji, to nie rób nic.
  2. nie formatuj go poprzez system Windows, ale użyj do tego celu narzędzia o nazwie "HDD Low Level Format Tool", które znajdziesz na stronie HDD Guru (a oto bezpośredni link). Program służy do niskopoziomowego formatowania dysków.
  3. Odłącz, odczekaj 10 sek. i ponownie podłącz odtwarzacz.
  4. W przypadku, gdy posiadasz model odtwarzacza, zbudowany na płycie MP-485 i chipsecie ATL2051W, (bez radia) mam coś dla Ciebie: Zestaw firmware do odtwarzacza mp3 zbudowanego na płycie MP485 i chipsecie ATL2051W Zaznaczam, że firmware jest dopasowane (nie jest oryginalne), natomiast zrzut pamięci pochodzi dokładnie z tego modelu. Szczegóły instalacyjne znajdziecie w pliku "info.txt" dołączonym do archiwum. Ogólna zasada jest taka, najpierw wgrywamy pełny firmware (jeszcze przeważnie w trybie ADFU (trybie diagnostycznym/przywracania, w którym uruchamia się odtwarzacz po zwarciu nóżek), a póżniej uzupełniamy go zrzutem pamięci (dump).Warto przy tym pamiętać, że plików zrzutów (tzw. dump'ów) nigdy nie wgrasz gdy odtwarzacz pracuje w trybie przywracania (od ang. recovery).
  5. W przypadku gdy model Twojego odtwarzacza różni się od tego podanego i powyższe firmware nie chce działać, muszisz szukać odpowiedniego softu dla Ciebie w tych miejscach: I bądź wytrwały! Ja znalazłem firmware po przepatrzeniu kilkudziesięciu softów (!).

Zakończenie

Po tych operacjach odtwarzacz powinien się uruchomić. Jeśli jednak tak się nie dzieje, a odtwarzacz startuje w trybie diagnostycznym (tym po zwarciu nóżek pamięci), to jest szansa na to, że uda się go wskrzesić. Wystarczy szukać firmware'u w sieci i wgrywać każdy, który się znajdzie (oczywiście przeznaczony do odtwarzaczy typu S1 MP3 Player). Poszukiwania radzę rozpocząć od firmware przeznaczonego dla konkretnego chipsetu (np. ATL2051, ATL2085 itp...) i płyty głównej odtwarzacza (możesz je odczytać rozbierając odtwarzacz). Prędzej czy później uda Ci się znaleźć prawidłowe.Przy czym, jeśli odtwarzacz uruchamia się i system widzi go jako dysk, ale po odłączniu od USB nie można go włączyć to przeważnie wystarczy przeprowadzić niskopoziomowy format i wgrać zrzut pamięci (tzw. dump).Dzięki wszystkim za uwagę.

Pytania czytelników

Postanowiłem w tym miejscu opublikować pytania czytelników serwisu LHP dotyczące danego artykułu, wraz z odpowiedziami na nie. Myślę, że powinny być one pomocne w rozwiązywaniu Waszych problemów, ponieważ gdy czytelnik o coś pyta, najczęściej oznacza to, że coś nie zostało dopowiedziane, lub kiepsko coś objaśniłem. Zapraszam do lektury listów.

List #1 - "Które nóżki pamięci zewżeć i jak to zrobić"

Pytanie

hej. pisze do ciebie bo widze ze miales taki sam problem z mp3 jaki jja mam teraz...:( wszystko ladnie opisales tylko prosze powiedz mi jak mam zrobic to "(zwarcie nóżek pamięci przy podłączaniu do USB)".... kompletnie tego nie rozumiem:( prosze zebys mi pomogl. bede bardzo wdzieczny

Odpowiedź

Poniżej masz narysowaną kość pamięci. Aby ją zobaczyć, musisz rozebrać swój odtwarzacz. Będzie to największy układ scalony na płytce, posiadający wiele nóżek (48). Musisz zwrócić szczególną uwagę na lewy górny róg obrazka. Jest tam (koło pierwszej nóżki) takie kółeczko - pozwala ono zorientować się gdzie jest lewy górny róg układu (przy układzie wlutowanym w płytkę, określenie tego jest sprawą priorytetową). Wystarczy odnaleźć to kółeczko by zorientować się jak został wlutowany układ. Obróć płytkę tak, by układ był obrócony zgodnie z poniższym rysunkiem.
Rysunek pokazuje które nóżki pamięci należy zewrzeć aby uruchomić odtwarzacz w trybie ADFU Teraz łatwo Ci będzie zlokalizować piny układu podświetlone na czerwono. Gdy już to zrobisz, upewnij się, że odtwarzacz nie jest podłączony do komputera, a nastepnie zewrzyj dowolne z podświetlonych na czerwono pinów czymś co przewodzi - ja używałem śrubokręciku (tylko musi być on wykonany z materiału który przewodzi). Zwierając te styki - jednocześnie podłączamy odtwarzacz do komputera przez kabel USB. System powinien wykryć urządzenie ADFU. Jeśli tak się stało, dalej postępuj zgodnie ze wskazówkami w artykule, jeśli nie to czytaj dalej:
Jeśli nic się nie stało odłącz odtwarzacz od komputera, zewrzyj jakieś inne piny (cały czas mówimy jedynie o pinach podświetlonych na rysunku na czerwono) i ponownie podłącz odtwarzacz. Trzeba tu mieć poprostu szczęście - piny są na tyle małe, że trudno jest je trzymać cały czas zwarte za pomocą śrubokrętu czy innego szpeja, jednocześnie podłączając odtwarzacz do komputera. Mnie się udała ta sztuczka dopiero po kilkunastokrotnym powtórzeniu tych czynności. Jeśli nadal nie działa, poszukaj jakiegoś lepiej przewodzącego śrubokręcika i spróbuj ponownie.

12345
Wskrzeszanie chińskich odtwarzaczy MP3 (popularne no name) typu S1 Mp3 Player Autor opinii: Czytelnicy, data przesłania: 5

Skomentuj

Aby zamieścić komentarz, proszę włączyć JavaScript - niestety roboty spamujące dają mi niezmiernie popalić.


Komentarze czytelników

  Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
  Dexter