Historia systemów operacyjnych

Historia toczy się i toczy, ale za chwile historycy będą się uczyć całkiem nowego odłamu tej dziedziny - historii komputerów. Systemy operacyjne to teraz podstawa dla każdego komputera. Jednak niezależnie od platformy na jakiej one pracują mają one wspólną historię. Kronika systemów, którą się tu zajmiemy ma czasami wspólne dzieje. 
Zapraszam...

 

Windows

Windows 1.0 ujrzał światło dzienne w listopadzie 1985 roku, dopiero wersja 3.1 wypuszczona na rynek w 1992 odniosła komercyjny sukces. Windows 95, pierwszy zresztą system operacyjny z własnym hymnem ("Start Me Up" zespołu Rolling Stones), pojawił się w sierpniu 95 roku. Z łatwą w użyciu funkcją Dial-Up Networning, obsługą długich nazw pliku i dołączonej przeglądarce Internet Explorer 3.0 (w drugiej wersji systemu). Internet Explorer - program dzięki, któremu użytkownik Windows 95 mógł wyjrzeć poza swój szary dysk twardy odniósł wielki sukces. Popularna do dzisiaj przeglądarka Internet Explorer znajduje się obecnie w stadium 5.5, która teraz całkowicie integruje się z systemem Windows 98, Windows 2000, Milenium i być może Whistler. Windows 95 był pierwszym systemem operacyjnym przeznaczonym dla domowych użytkowników sieci. Wersja Windows 98 Wydanie drugie to po prostu czwarta mutacja Windows 95 pod bardziej współcześnie brzmiąca nazwą. Windows 2000 jest to (teoretycznie) nowy system operacyjny firmy Microsoft. MS Windows 2000 to nic innego jak Windows 98 NT. Dalej pojawił się system MS Windows Milenium o którym większa część niewtajemniczonych w ogóle nie słyszała. Milenium to też nie nowy system, to poprostu przeróbka starego już Windows 98 a dokładnie Windows 98 Wydanie Drugie PLUS PL z kilkoma nie zawsze przydatnymi dodatkami. Milenium tak jak inne wytwory Microsoftu (oprócz Windows 3.x) jest bardzo niestabilny i powiedzmy, że to jest największy minus tych systemów. Milenium jest dość prosty w obsłudze choć prawie wszystkie elementy nie zmieniły się. Poza panelem sterowania, ikonkami i kilkoma innymi okienkami :-) Milenium wygląda jak Windows 2000. Dostępne są w nim nowe baardzo ładne tapety. Cóż można powiedzieć Milenium to upiększona wersja systemu Windows 98. I wreszcie Whistler... Co to jest? Otóż Whistler od ang. Świstak ma być bardzo otwarty na świat. Firma Microsoft jeszcze nie wypuściła tego systemu do sprzedaży seryjnej, ale może już niedługo... Więcej informacji o kumplu świstaka znajdziecie w naszych Wiadomościach (newsach).

MacOS

Podobnie jak w przypadku Windows, MacOS ma swoje korzenie w laboratoriach firmy Xerox, gdzie prace nad graficznym interfejsem użytkownika (GUI) do komputerów zostały wstrzymane z powodu braku funduszy, wkrótce po stworzeniu pierwszego prototypu. Członkowie zespołu badawczego kontynuowali pracę w Apple, pod kierownictwem  Steve'a Jobsa i Steve'a Wozniaka, współzałożycieli firmy. System operacyjny, który stworzyli, pojawił się na pierwszych komputerach typu Macintosh, czemu towarzyszyła szumna kampania reklamowa w telewizji. DTP i projektowanie graficzne wkrótce stały się domeną Maca i w wielu biurach jest tak po dzień dzisiejszy. Firmie nie udało się powtórzyć swojego sukcesu z lat 80 aż do powrotu Steve'a Jobsa na fotel prezesa w 1997 roku. Ten fakt zapoczątkował gwałtowny rozwój firmy, co zaowocowało m. in. stworzeniem iMaca i rozpoczęciem pracy nad OS X.

BeOS

Podobieństwo BeOSa do Windows jest widoczne na pierwszy rzut oka, choć nie posiada on ograniczeń tego ostatniego wynikających ze spuścizny po DOSie. Pierwotnie zaprojektowany na platformę Macinosh PowerPC i wypuszczony na rynek w sierpniu  1997, obecnie jest dostępny również w wersji na PC. Elegancki i łatwo konfigurowalny interfejs działa w oparciu o jądro zbliżone do unixowego, jednakże większość użytkowników nigdy nie będzie musiała mieć z nim do czynienia. BeOS najlepiej sprawdza się w aplikacjach wideo i audio, osiągając dobre rezultaty nawet na maszynach o niezbyt wyśrubowanych parametrach.

Linux

Ze wszystkich opisanych systemów Linux ma najbardziej złożoną i pełną zakrętów historię. Stworzony  został przez studenta Linusa Torvaldsa w 1991 roku jako próba rozszerzenia możliwości klonu Unixa o nazwie Minix. Projekt nabrał nowego życia, od kiedy  Linus zaczął zamieszczać każdą nową wersję jądra i narzędzi w sieci. W ramach licencji Open Source wielu programistów z całego świata przyczyniło się do rozwoju systemu.
Chociaż Linus sam nie umieszcza już pełnej dystrybucji systemu, wciąż nadzoruje prace nad rozwojem jądra - części będącej odpowiedzialną za działanie całości. Inni w międzyczasie stworzyli narzędzia i oprogramowanie do systemu, takie jak m. in. graficzny interfejs  X-Windows oraz darmowy klon Photoshopa - GIMP. Ostatnio komercyjne firmy takie jak Netspace i Corel stworzyły wersję swoich produktów na Linuxa.
Równolegle z tymi działaniami powstała minigałąź przemysłu  zajmująca się tworzeniem tzw. dystrybucji Linuxa. Przykładami mogą być produkty Slackware, Red Hat, Caldera czy też Corel. Dystrybucja to po prostu gotowy do instalacji system operacyjny wraz z dodatkowym oprogramowaniem.