artykuły

Sen pomaga uczyć się i zapamiętywać

20:52
Sun, 1 February 2004
Mózg przetwarza i utrwala we śnie nowe informacje zdobyte w okresie aktywności - wskazują najnowsze wyniki badań na szczurach przeprowadzone przez zespół z USA. Zamieszcza je pismo "Public Library of Science".
Jak podkreślają autorzy, najnowsze badania nie tylko dostarczają kolejnych dowodów, że w czasie snu dochodzi do utrwalania wspomnień, ale też pozwalają uściślić jaką rolę odgrywają w tym procesie faza snu REM i faza snu głębokiego.
W fazie REM, tzw. fazie z szybkimi ruchami gałek ocznych, występują marzenia senne. Faza snu głębokiego charakteryzuje się wolnymi falami mózgowymi i brakiem marzeń. Wcześniejsze badania wskazywały, że obydwie fazy snu mogą korzystnie wpływać na zapamiętywanie. Trudno jednak było ocenić ich faktyczną rolę w tym procesie. W najnowszych doświadczeniach zespół z Uniwersytetu Duke'a w Durham (Północna Karolina) prowadzeni przez Sidartha Ribeiro analizowali elektryczną aktywność mózgu w czasie snu u szczurów. W tym celu wprowadzili w cztery obszary mózgu, ściśle związane z zapamiętywaniem i przetwarzaniem bodźców, około 100 maleńkich elektrod. Oprócz hipokampa, badano trzy obszary przodomózgowia, które kontrolują zachowania typowe dla gryzoni. Badanie aktywności mózgu prowadzono przez kilka dobowych cykli sen-czuwanie. Mniej więcej w połowie doświadczenia szczurom pozwolono zapoznać się z czterema nowymi obiektami (piłka tenisowa umocowana na sprężynie, szczoteczka do czyszczenia paznokci, listewka drewna z wpiętymi pinezkami i tubka, z której wypadały ziarna zboża). Cała procedura odbyła się w ciemności, bo aktywne głównie w nocy szczury badają swoje środowisko opierając się na bodźcach dotykowych odbieranych za pomocą wąsów. Okazało się, że identyczna aktywność mózgu, jaką obserwowano w czasie kontaktu szczurów z nowymi obiektami, występowała też w czasie snu w ciągu kolejnych 48 godzin i była szczególnie intensywna w fazie snu głębokiego i słabsza w fazie REM. Opierając się na najnowszych wynikach, naukowcy proponują, że "obydwie fazy snu - faza REM i faza snu głębokiego z wolnymi falami mózgowymi - odgrywają różną, uzupełniająca się rolę w procesie utrwalania wspomnień". Jak tłumaczą, w długich okresach występowania fazy snu głębokiego zachodzi przywoływanie i wzmacnianie śladów pamięciowych. Z kolei, jak wykazały wcześniejsze doświadczenia zespołu, w krótkich fazach snu REM dochodzi do aktywacji genów, które umożliwiają zmagazynowanie i utrwalenie informacji przetworzonych w fazie snu głębokiego.
PAP, JP

Skomentuj

Aby zamieścić komentarz, proszę włączyć JavaScript - niestety roboty spamujące dają mi niezmiernie popalić.






Komentarze czytelników

    Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
    Dexter