artykuły

Naturalny związek przeciwbólowy silniejszy od morfiny

9:43
śro, 15 listopad 2006
Związek przeciwbólowy, który naturalnie występuje w naszym organizmie i jest kilka razy silniejszy od morfiny - zidentyfikowali naukowcy z Francji. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences". Naukowców z Instytutu Pasteura w Paryżu zainspirowało ich wcześniejsze, własne odkrycie - w układzie nerwowym szczurów udało im się zidentyfikować naturalny związek przeciwbólowy, tzw. sialorfinę.
Badacze poszukiwali jej ludzkiego odpowiednika i znaleźli go w próbkach ludzkiej śliny. Nadano mu nazwę opiorfina. Przeciwbólowe właściwości opiorfiny testowano na szczurach. Okazało się, że wstrzykiwanie jej gryzoniom hamowało odczuwanie ostrego bólu, wywołanego bodźcami mechanicznymi (ukłucie szpilką), jak i bólu towarzyszącego stanowi zapalnemu, spowodowanego przez drażniące chemikalia.
Co ważne, opiorfina działała tak samo skutecznie jak morfina, ale w kilkakrotnie mniejszych dawkach (od 3 do 6 razy). Testy wykazały też, że mechanizm działania opiorfiny i sialorfiny jest identyczny. Wpływając na pewną grupę enzymów hamują one rozkład enkefalin, naturalnych opioidów wydzielanych w mózgu, odpowiedzialnych za łagodzenie doznań bólowych. W najbliższym czasie naukowcy chcą sprawdzić, w jakich warunkach fizjologicznych w organizmie produkowana jest opiorfina. Liczą też, że dzięki silnym zdolnościom do łagodzenia bólu związek ten znajdzie w przyszłości zastosowanie w medycynie.

Skomentuj

Aby zamieścić komentarz, proszę włączyć JavaScript - niestety roboty spamujące dają mi niezmiernie popalić.


Komentarze czytelników

    Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
    Dexter