Protestuję przeciwko ustawie parlamentu UE opisywanej w mediach jako ACTA2, która będzie poddana pod głosowanie 23 marca 2019. Jeśli ktoś czytał, to nie wydaje się straszna na pierwszy rzut oka, ale otwiera mnóstwo furtek prawnych do dalszych działań i jej rozszerzeń w przyszłości. Nie pozwólmy im dać naszego palca, bo wezmą całą rękę - jak zawsze.
Mapa gwiazd sprzed 30 tys. lat - [LHP - Lukas' Home Page]
artykuły

Mapa gwiazd sprzed 30 tys. lat

12:04
sob, 25 styczeń 2003
Zabytek sprzed ponad 30 tys. lat może być najstarszą mapą gwiazdozbioru Oriona - informuje serwis internetowy BBC News.
Tabliczka wykonana z kła mamuta została odnaleziona 1979 r. w namulisku jednej z jaskiń w niemieckiej dolinie Ach. Jej dekorację stanowi seria nacięć z jednej strony i postać człowieka z drugiej. Dekorację tą archeolodzy uważają za jedno z najstarszych przedstawień postaci ludzkiej. Jeden z niemieckich badaczy ogłosił ostatnio, że jest to również najwcześniejsze przedstawienie gwiazdozbioru Oriona.
Mała tabliczka kościana o długości 38 mm, szerokości 14 mm i grubości 4 mm prawdopodobnie nie jest fragmentem większej całości. Według archeologów mogą o tym świadczyć wzory, które wypełniają całą powierzchnię zabytku i nie wyglądają na zakłócone czy niepełne. Radiochronologiczne badania pozostałości organicznych z warstw sąsiadujących z depozytem, w którym odnaleziono kościaną tabliczkę, wykazały, że zabytek powstał pomiędzy 30,5 tys. a 36 tys. lat p.n.e. W trakcie ostatnich 20 lat tabliczka została poddana wielu badaniom i analizom. Powstało wiele teorii tłumaczących znaczenie dekoracji tego zabytku. Archeolodzy uważają, że relief przedstawia człowieka tańczącego lub modlącego się, człowieka-kota lub nieznane bóstwo. Według ostatniej teorii dra Michaela Rappengluecka, wcześniej współpracującego z Uniwersytetem Monachijskim, sens ludzkiej postaci wyrytej na tabliczce kryje się w jej proporcjach. Uniesione ręce, rozstawione nogi, w tym jedna krótsza, oraz miecz lub pałka zwisająca u pasa dokładnie oddają stosunki odległości pomiędzy gwiazdami z gwiazdozbioru Oriona. Niemiecki badacz uważa, że ponad 30 tys. lat temu ludzie nazywali ten charakterystyczny zbiór gwiazd myśliwym lub łowcą, a postać umieszczona na płytce jest personifikacją tego gwiazdozbioru. Istnieje jeszcze jeden ślad, który zdaje się potwierdzać nową teorię dr Rappengluecka. Wzajemne ułożenie gwiazd na niebie nie jest stałe, ulega bardzo powolnej zmianie. 32 tys. lat temu było inne niż to, które można obserwować obecnie. Dr Rappenglueck zastosował symulację komputerową do wyznaczenia wzajemnego położenia gwiazd Oriona, jakie miało miejsce w paleolicie. Właśnie takie ułożenie dokładnie odpowiada proporcjom postaci wyrytej na tabliczce sprzed 32,5 tys. lat. Według niemieckiego archeologa ilość nacięć znajdujących się po drugiej stronie płytki również ma swoje wytłumaczenie. 86 karbów oznacza 86 dni różnicy pomiędzy długością trwania ciąży u kobiety, a ilością wszystkich dni w roku. Również przez 86 dni w roku jest widoczna najjaśniejsza z gwiazd konstelacji Oriona. Powiązanie tych dwóch faktów mogło zadecydować o uznaniu przez członków kultury oryniackiej konstelacji Oriona za bóstwo płodności. Kościana płytka z doliny Ach jest wytworem ludzi z górnego paleolitu należących do kręgu kultur oryniackich. Najwcześniejsze ich ślady pochodzą sprzed 45 tys. lat i są łączone przez antropologów z procesem migracji gatunku Homo sapiens sapiens i wypieraniem neandertalczyków z terenów Europy i Bliskiego Wschodu. Najsłynniejszymi zabytkami tego kręgu kulturowego są malowidła naskalne z jaskiń francuskiego departamentu Dordogne oraz jaskini Chauvet.

Skomentuj

Aby zamieścić komentarz, proszę włączyć JavaScript - niestety roboty spamujące dają mi niezmiernie popalić.


Komentarze czytelników

    Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
    Dexter