artykuły

[Galaxy S2] Z biegiem czasu system zaczyna działać coraz wolniej mimo dużej ilości wolnego miejsca. Co robić?

12:04
Mon, 16 November 2015

Niektóre serie mają problem z obsługą komendy TRIM. W takich przypadkach system mocno zwalnia, mimo, że mamy sporo dostępnej wolnej pamięci (powiedzmy 1GB). O wspomnianym błędzie można więcej przeczytać na XDA Developers tutaj:

http://forum.xda-developers.com/galaxy-nexus/general/nexus-storage-performance-time-trim-t1971852

i tutaj:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1929021

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest błąd w firmware skutkujący mnożeniem się rozbieżności pomiędzy dwoma warstwami: Address Translation Layer (ATL) i Host Interface Layer (HIL). Bloki pamięci są oznaczane jako usunięte, ale nie są prawdziwie zwalniane. Kiedy nadchodzi polecenie zapisu kontroler nie jest w stanie zmapować adresu na odpowiedni, wolny obszar pamięci i system się przywiesza, ponieważ kontroler musi dopiero zwolnić pamięć (oznaczyć jako wolne bloki któe są oznaczone jako "usunięte"). To powoduje tzw. lagi przez które wydaje się, że system jest czymś bardzo obciążony. W istocie rozwiązanie problemu jest bardzo proste, choć niestety wymaga uprawnień root'a. Wystarczy użyć linuxowej komendy

fstrim

I system od razu zyskuje dawną świetność. Można jej użyć wprowadzając polecenie w konsoli (trzeba zainstalować terminal):

fstrim -v /data
fstrim -v /cache

Albo zainstalować jeden z programów. Polecam bezpłatny "Trimmer" z funkcją automatycznego wykonywania tego polecenia co ustalony okres czasu (powiedzmy codziennie):

Trimmer
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fifthelement.trimmer

 

Podobne faq:

Skomentuj

Aby zamieścić komentarz, proszę włączyć JavaScript - niestety roboty spamujące dają mi niezmiernie popalić.


Komentarze czytelników

    Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
    Dexter