artykuły

Czy wiesz, że...

 • Jaką przepustowość danych ma Boeing 747?

  Gdyby Boeing 747 był samolotem pocztowym - jaką przepustowość danych można by było osiągnąć za jego pomocą na drodze z Gdańska do Zakopanego?

  261885 - ładowność w kg;
  20g - ciężar płytki DVD;
  Ilość płytek jaką może udźwignąć: 13094250
  (13mln w przybliżeniu); Na płytce mamy: 4 489,25 MiB;
  Taka jest całkowita ilość danych mogąca być uniesiona przez Boeinga 747: 58783361812,5 MiB;
  Odległość z Gdańska do Zakopanego (cała Polska) wynosi: // pomijamy, że w Zakopanym nie ma lotniska dla Boeinga 747 ;) 575km;
  Prędkość przelotowa Boeinga 747: 895km/h;
  Czas trwania lotu z Gdańska do Zakopanego przy tej prędkości: 39 minut.;

  Mamy więc przepustowość: 25121094,7916(6) MiB / sek A to wynosi: 23,95 PiB/s (słownie 23,95 Petabajtów* na sekundę) ;D *Pebibajtów żeby być ścisłym.

  EDIT: Swoją drogą, ciekawy komentarz pod tym tekstem zamieścił @danonek, powtarzając obliczenia dla sytuacji, w której bierzemy pod uwagę również czas potrzebny na przygotowanie danych do wysyłki. Wprawdzie nie miałem czasu zweryfikować przedstawionego przez @danonek wzoru (może ktoś z Was będzie miał ochotę), ale wynika z niego jedno - nagrywarki w dzisiejszych czasach są zdecydowanie za wolne! ;)
 • Dziwny tekst w Wordzie

  Ciekawy efekt w Wordzie, już od wielu jego wersji, daje uruchomienie go i wpisanie w nowym dokumencie takiego wyrażenia i zatwierdzenie go klawiszem ENTER:

  =rand()
 • Czcionka Wingdings przepowiada

  11 września 2001 r. w wierze World Trade Center (WTC) znajdującą się w mieście Nowy York (New York City - w skrócie NYC) wleciał samolot z numerem lotu Q33. Bardzo ciekawym zbiegiem okoliczności jest, że wpisanie powyższych skrótów do Worda i ustawienie czcionki Wingdings daje efekt mrożący krew w żyłach.

  Q33 NYC

  Przy czym należy zaznaczyć, że czcionka powstała na długo przed zamachem. Zresztą, również ciekawe efekty daje słowo ISLAM wyświetlane tą czcionką.
 • Wieczne oczekiwanie

  Jedno z praw stanowych stanu Texas, mówi, że jeżeli dwa pociągi spotykają się na skrzyżowaniu torów, obydwa powinny się zatrzymać i oczekiwać aż ten drugi przejedzie.
 • Nie parkuj słoniem na Florydzie

  Na Florydzie obowiązuje do tej pory prawo stanowe, mówiące, że gdy do parkomatu zostaje przywiązany słoń - opłata jest dwukrotnie większa niż za samochód.
 • Legalna łapanka po zmroku

  Samotne kobiety złapane po zmroku na ulicy Kansas City (Kansas), mogą zostać aresztowane na podstawie do dzisiaj obowiązującego prawa z 1901 roku.
 • Przymusowy gorset?

  W Norfolk (Virginia) kobiecie nie wolno wyjść na ulicę bez założonego gorsetu (powstała specjalna służba cywilna {tylko dla mężczyzn} nazywana gorsetowy inspektor). W Merryville (Missouri) prawo zakazuje kobietom nosić gorsety.
 • Mój mistrzu

  Prawo stanowe w Illinois nakazuje, by kawalerowie byli nazywani "master" a nie "mister" przez panny.
 • Najstarsza osoba na świecie

  Udokumentowanie najstarszą osobą na świecie była do tej pory (rok 2012) francuska Jeanne Calment. Osiągnęła wiek 122 lat i 164 dni przychodząc na świat 21 lutego 1875 i odchodząc z niego 4 sierpnia 1997. W tego typu rankingach zdecydowanie przeważają kobiety. Po nich jest długo, długo, długo nic i najstarszy mężczyzna świata, który dożył pięknego wieku 115 lat i 252 dni.
Dexter